KOMMITTÉER 2017-2019
- TILLBAKA -

Har du frågor eller synpunkter som angår någon speciell kommitté, tag kontakt direkt med respektive person.

P.g.a. SPAM är mailadresser inte klickbara. Kopiera mailadressen, klistra in i ditt mail vid mottagare och ändra (a) till @

  • HS ARBETSUTSKOTT (AU):

Ordförande & sammankallande
Agneta Ståhle Tel: 0707-757122 agneta.stahle(a)taxklubben.org

Vice ordförande
Gerhard Lilliestierna, Tel: 08-54068802, 0702-868676 gerhard.lilliestierna(a)taxklubben.org

Kassör
Marie Jacobsson, Tel: 0370-690064, 0705-219820 marie.jacobsson(a)taxklubben.org

  • AVELSKOMMITTÉN (AVK): Centrala Avelsråd

Sammankallande
Agneta Ståhle, Gripsholmsvägen 6, 125 71 Älvsjö Tel: 08-6470402, 0707-757122 agneta.stahle(a)taxklubben.org

Avelsråd korthår; dvärg & kanin, strävhår; dvärg & kanin 
Christian Gabler, Optimusvägen 3C lgh 1203, 194 34 Upplands Väsby Tel: 0709-282193 christian.gabler(a)taxcelent.se

Avelsråd korthår; normal
Tommy Jacobsen, Rämjevägen 35, 460 20 Sjuntorp Tel: 0706-423551 tommyjacobsen(a)tele2.se

Avelsråd långhår; alla varianter
Susanne Forslund, Järlåsa-Berg Stensveden 104, 744 97 Järlåsa Tel: 0706-397179 susanne.forslund(a)taxklubben.org

Avelsråd strävhår; normal
Liselott Ringman, Drev Brännagård 2, 360 42 Braås Tel: 0706-270064 liselott.ringman(a)telia.com

Internationellt samarbete + exteriör 
Carina Olsson, Körsvik Barkerud, 660 40 Segmon Tel: 0706-712835 carina.olsson(a)taxklubben.org

Yvonne Hansén, Kila Apaltorp Furusta, 611 90 Ålberga Tel: 0705-584600 yvonne.hansen(a)taxklubben.org

  • DATAKOMMITTÉN (DAK):

Sammankallande, Jyckedata
Johan Axelsson, Gamla Kalmarvägen 14, 583 37 Linköping Tel: 0709-500042 johan.axelsson(a)taxklubben.org

Webbmaster, Hemsida och Facebooksida
Annika Stjärneving, Lyckevägen 6, 432 65 Väröbacka Tel: 0340-15800, 0733-015800 webbmaster(a)taxklubben.org

  • EKONOMISKA KOMMITTÉN (EKK):

Sammankallande
Marie Jacobsson, Nässja Nyagärde, 568 92 Skillingaryd Tel: 0370-690064, 0705-219820 marie.jacobsson(a)taxklubben.org

Agneta Ståhle, Gripsholmsvägen 6, 125 71 Älvsjö Tel: 08-6470402, 0707-757122 agneta.stahle(a)taxklubben.org

Gerhard Lilliestierna, Heimdalsvägen 18, 184 51 Östanskär Tel: 08-54068802, 0702-868676 gerhard.lilliestierna(a)taxklubben.org

Alf Andersson, Sevekullavägen 6, 439 92 Onsala Tel: 0300-28102, 0706-204551 alf.andersson(a)taxklubben.org

  • JAKTPROVSKOMMITTÉN (JPK): underavdelning – rovdjur/jakt

Sammankallande 
Johan Axelsson, Gamla Kalmarvägen 14, 583 37 Linköping Tel: 0709-500042 johan.axelsson(a)taxklubben.org

Rovdjur/jakt
Carina Olsson, Körsvik Barkerud, 660 40 Segmon Tel: 0555-30083, 0706-712835 carina.olsson(a)taxklubben.org

Ansvarig drevutbildning
Gerhard Lilliestierna, Heimdalsvägen 18, 184 51 Östanskär Tel: 08-54068802, 0702-868676 gerhard.lilliestierna(a)taxklubben.org

Ansvarig spårutbildning
Rolf Eriksson, Skrukeby Lundby 1, 585 61 Linghem Tel: 013-72039 rolf.eriksson(a)taxklubben.org

Ansvarig grytutbildning, adjungerad 
Anne-Lie Helander, Stenbäcken 2, 781 99 Idkerberget Tel: 0243-250029, 0702-102895 annelie.helander(a)taxklubben.org

Mårten Sjöblom, Kärrdalsvägen 10, 742 43 Öregrund Tel: 0739-238522 marten.sjoblom(a)taxklubben.org

Anders Westrin, Bågevägen 174, 856 52 Sundsvall Tel: 0705-514930 anders.westrin(a)taxklubben.org

  • MATERIELFÖRVALTARE:

Gerhard Lilliestierna, Heimdalsvägen 18, 184 51 Östanskär Tel: 08-54068802, 0702-868676 gerhard.lilliestierna(a)taxklubben.org

  • MEDLEMSKOMMITTÉN (MEK):

Sammankallande
Johan Axelsson, Gamla Kalmarvägen 14, 583 37 Linköping Tel: 0709-500042 johan.axelsson(a)taxklubben.org

Ulla Carlsson, Skattlösberg 32, 770 12 Sunnansjö Tel: 0240-695016, 0702-187999 ullatax.carlsson(a)gmail.com

Mårten Sjöblom, Kärrdalsvägen 10, 742 43 Öregrund Tel: 0739-238522 marten.sjoblom(a)taxklubben.org

Anders Westrin, Bågevägen 174, 856 52 Sundsvall Tel: 0705-514930 anders.westrin(a)taxklubben.org

  • POKALFOGDE: SvTK’s Bruksavelspris, Bruksuppfödarpris & Vandringspriser

Anders Westrin, Bågevägen 174, 856 52 Sundsvall Tel: 0705-514930 anders.westrin(a)taxklubben.org

  • REDAKTIONSKOMMITTÉN (REK):

Redaktör 
Birgitta Sterner, Fjällripevägen 20, 831 66 Östersund Tel: 063-101044 taxen(a)taxklubben.org

Agneta Ståhle, Gripsholmsvägen 6, 125 71 Älvsjö Tel: 08-6470402, 0707-757122 agneta.stahle(a)taxklubben.org

Gerhard Lilliestierna, Heimdalsvägen 18, 184 51 Östanskär Tel: 08-54068802, 0702-868676 gerhard.lilliestierna(a)taxklubben.org

Carina Olsson, Körsvik Barkerud, 660 40 Segmon Tel: 0555-30083, 0706-712835 carina.olsson(a)taxklubben.org

Liselott Ringman, Drev Brännagård 2, 360 42 Braås Tel: 0706-270064 liselott.ringman(a)telia.com

  • RESULTATREDOVISNING:

Drevprov
Gerhard Lilliestierna, Heimdalsvägen 18, 184 51 Östanskär Tel: 08-54068802, 0702-868676 gerhard.lilliestierna(a)taxklubben.org

Grytprov
Annelie Helander, Stenbäcken 2, 781 99 Idkerberget Tel: 0243-250029, 0702-102895 annelie.helander(a)taxklubben.org

Utställning
Martina Lagerbäck, Trädgårdsgatan 13C, 642 61 Malmköping Tel: 0707-403132 martina.lagerback(a)taxklubben.org

Viltspårprov
Lars Krantz, Binäs 415, 462 96 Frändefors Tel: 0521-256083 lars.krantz(a)taxklubben.org

  • UNGDOMSKOMMITTÉN (UngK):

Sammankallande
Rolf Eriksson, Skrukeby Lundby 1, 585 61 Linghem Tel: 013-72039 rolf.eriksson(a)taxklubben.org

Agneta Ståhle, Gripsholmsvägen 6, 125 71 Älvsjö Tel: 08-6470402, 0707-757122 agneta.stahle(a)taxklubben.org

Christian Gabler, Optimusvägen 3C lgh 1203, 194 34 Upplands Väsby Tel: 0709-282193 christian.gabler(a)taxcelent.se

  • UTSTÄLLNINGSKOMMITTÉN (UTK):

Sammankallande, tävlingssekreterare utställning
Martina Lagerbäck, Trädgårdsgatan 13C, 642 61 Malmköping Tel: 0707-40 31 32 martina.lagerback(a)taxklubben.org

Ansvarig domarfrågor
Carina Olsson, Körsvik Barkerud, 660 40 Segmon Tel: 0555-30083, 0706-712835 carina.olsson(a)taxklubben.org

Alf Andersson, Sevekullavägen 6, 439 92 Onsala Tel: 0300-28102, 0706-204551 alf.andersson(a)taxklubben.org

Marie Jacobsson, Nässja Nyagärde, 568 92 Skillingaryd Tel: 0370-690064, 0705-219820 marie.jacobsson(a)taxklubben.org

Katalog
Siw Lagerbäck, Hökärrstugan, 642 96 Malmköping Tel: 0705-272740 siw.lagerback(a)taxklubben.org

Katalog
Yvonne Hansén, Kila Apaltorp Furusta, 611 90 Ålberga Tel: 0705-584600 yvonne.hansen(a)taxklubben.org

 

__________________________________________________
© Svenska Taxklubben © Design & Layout av Starwings.se