STYRELSE
- TILLBAKA -

Taxfullmäktige (TF) är klubbens högsta beslutande organ.  TF fastställer inriktning och verksamhet. Dessutom utser TF en huvudstyrelse (HS), som är dess verkställande och beslutande organ under tiden mellan TF:s möten, som sammanträder vart annat år. Huvudstyrelsen utser vidare de centrala avelsråden. Till TF utser lokalavdelningarna ombud i förhållande till medlemsantal. Lokalavdelningarna utövar klubbens lokala verksamhet. Till TF kan såväl enskilda medlemmar som lokalavdelningar lämna motioner angående för vederbörande angelägna ärende. En motion skall vara utformad så att den leder fram till ett förslag till beslut och insändes till SvTKs sekreterare före den 15 september året före TF.
 

Alla officiella skriftliga kontakter går via mail: kontakt@taxklubben.org  

Huvudstyrelse 2019-2021

Ordförande
Gerhard Lilliestierna, Heimdalsvägen 18, 184 51 Östanskär Tel: 08-54068802, 0702-868676 gerhard.lilliestierna@taxklubben.org

Vice Ordförande
Agneta Ståhle, Gripsholmsvägen 6, 125 71 Älvsjö Tel: 08-6470402, 0707-757122 agneta.stahle@taxklubben.org

Kassör
Marie Jacobsson, Nässja Nyagärde, 568 92 Skillingaryd Tel: 0370-690064, 0705-219820 marie.jacobsson@taxklubben.org

Sekreterare
Caroline Karlsson, Fältvägen 19, 749 52 Grillby Tel: 0703-358722 sekreterare@taxklubben.org

Ledamot
Alf Andersson, Sevekullavägen 6, 439 92 Onsala Tel: 0300-28102, 0706-204551 alf.andersson@taxklubben.org

Ledamot
Johan Axelsson, Gamla Kalmarvägen 14, 583 37 Linköping Tel: 0709-500042 johan.axelsson@taxklubben.org

Ledamot
Ulla Carlsson, Skattlösberg 32 770 12 Sunnansjö Tel: 0240-695016 Mobil: 0702-187999 ulla.carlsson@taxklubben.org

Ledamot
Rolf Eriksson, Skrukeby Lundby 1, 585 61 Linghem Tel: 013-72039 rolf.eriksson@taxklubben.org

Ledamot
Mikael Molin, Östra Hagen Granliden 109, 711 95 Gusselby Tel: 0703-922672 mikael.molin@taxklubben.org

Ledamot
Carina Olsson, Körsvik Barkerud, 660 40 Segmon Tel: 0555-30083, 0706-712835 carina.olsson@taxklubben.org

Ledamot
Mårten Sjöblom, Kärrdalsvägen 10, 742 43 Öregrund Tel: 0739-238522 marten.sjoblom@taxklubben.org

HS sammanträde
  • 14-16 juni
  • 23 augusti
  • 2 december

Revisor
Bernt Ivarsson, Bergsliden 2, 571 64 Sandsjöfors Tel: 0380-375107, 0761-340900 bernt@smalandstaxklubb.se

Revisor
Ida Lindahl,

Revisorsuppleant 1
Monica Vahlberg, Skutvägen 3, 1840920Åkersberga, 0701-434649, monica.vahlberg66@gmail.com

Revisorsuppleant 2
Per Jonsson, Tolg Yxanäs 1, 363 35 Tolg, 0708-100121, ordforande@kronobergstaxklubb.se

VALBEREDNING 2019-2021

Sammankallande
Conny Andersson Tel: 0474-32063, 0705-780907 conny.a.andersson@telia.com
Jan-Olov Olsson Tel: 0241-23498, 0735-340457
Birgitta Sterner Tel: 063-101044
Hans Karlsson Tel: 0736-435171

__________________________________________________
© Svenska Taxklubben © Design & Layout av Starwings.se