DREV SM 2006

UPPLANDSTAX VANN DREV SM 2006!

STRÄVHÅRSTAXEN SJ(D)CH FINJ(D)CH HUSSEBUSS FANTOM
vann Svenska Taxklubbens SM i Drevprov 2006
Uppfödare: K-G & B Gunnarsson, Enköping
Ägare: Helena & Kjell-Börje Karenus, Uppsala


Från vänster glada vinnare. 3:an SJ(D)CH Wärmegårdens Kiwi med husse
Magnus Stenberg, segraren FINJ(D)CH SJ(D)CH Hussebuss Fantom med husse
Kjell Karenus, 2:an Tjärskogens Buffy med husse Rolf Johansson
Fotograf: Michaela Eileby

Arrangör för årets SM var Kronobergs Taxklubb. Efter lång tid av förberedelser kom stormen Gudrun och ändrade förutsättningarna. En ny plats hittades, Kosta övnings och skutfält samt intilliggande markområden, tillsammans ca 25 000 hektar ställdes till klubbens förfogande. Anders Öberg, klubbens ordförande, och alla övriga medarbetare har lagt ner ett fantastiskt arbete för att få det hela att klaffa. Domarna kom företrädesvis från grannklubbarna samt en del från de tävlandes hemklubbar, tillsammans ett 40-tal. Ett stort antal vägvisare fanns också på plats. Förläggningen och mat var mycket bra. Likaså utflykten på söndagkvällen till Kosta glasbruk, där hyttsillen med tillbehör, underhållning och glasblåsning var en verklig höjdare. Ett gediget prisbord med alster från ortens glasbruk till de tävlande samt domargåvor fanns. Allan Westin representant för SvTK:s Jaktprovskommitè tackade för ett mycket väl genomför drev-SM. Tack från domarna förmedlades för ett mycket uppskattat arrangemang. Arrangör för 2007 är Östsvenska Taxklubben, lycka till med alla förberedelser. Allan Westin / SVENSKA TAXKLUBBEN