Utställningsprogram 2024

I detta program presenteras datum, plats, senaste anmälningstid samt domare. Uppgifter som saknas uppdateras när de blir kända för webbmastern.

För övrig information hänvisas till Tidningen Taxen och/eller arrangerande klubbs egen hemsida

KlubbDatumOrt / platsanmäl senastDomare / upplysningar
Västra Kennelklubben / My Dog 1 (Nationell)11-13 janGöteborg / Svenska mässan12 dec -23Domare: Anders Tunold-Hanssen, Norge (KD, KK, KN, LD, LK, LN)
Francesco Cochetti, Italien (SD, SK, SN)
Taxar bedöms på torsdagen
Västra Kennelklubben / My Dog 2 (Internationell, Crufts-kvalificerande)12-14 janGöteborg / Svenska mässan12 dec -23Domare: Enrique Mate Duran, Spanien (KD, KK, KN, SD, SK, SN)
Jessie Borregaard Madsen,
Danmark
(LD, LK, LN)
Taxar bedöms på fredagen
Södermanlands Taxklubb3 febEskilstuna22 jan kl. 12.00Domare: Charlotte Jacobsson (Samtl.)
Värmlands Taxklubb4 febKarlstad / Dogorama15 janDomare: Johan Andersson (Samtl.)
Dalarnas Taxklubb9 marsLudvika / NyhammarDomare: Utställningen är inställd
Västmanlands läns Taxklubb10 marsSurahammars Ridhus / Surahammar23 feb kl. 12.00Domare: Bengt-Åke Bogren (Samtl.)
Jämtland/Härjedalens Taxklubb23 marsÅs4 marsDomare: Jari Partanen (Samtl.)
Kronobergs Taxklubb7 aprilMoheda / Moheda bollhall18 marsDomare: Rebecca Agronius (KD, KK, KN, LD, LK, LN)
Anna Friberg (SD, SK, SN)
Hallands Taxklubb13 aprilTvååker / Olsegårdens Ridhus13 marsDomare: Jahn Stääv (KD, KK, KN, LD, LK, LN)
Jan Herngren (SD, SK, SN)
Wästmanlands Kennelklubb (Nationell)27-28 aprilVästerås29 marsDomare: Luis Peixoto, Portugal (Samtl.)
Taxar bedöms på lördagen
Bohuslän-Dals Taxklubb28 aprilUddevalla15 apr
kl. 12.00
Domare: Lisa Molin (Samtl.)
Östsvenska Taxklubben4 majSolna / Ulriksdal15 aprilDomare: Cindy Pettersson (KD, KK, KN, LD, LK, LN)
Susanne Segersten (SD, SK, SN + valpar)
Skaraborgs Kennelklubb (Internationell)4-5 majSkara15 aprilDomare: Gertrud Hagström (Samtl.)
Taxar bedöms på lördagen
Upplands Taxklubb5 majStorvreta / Tuthammarens Ridcenter15 aprilDomare: Domare: Per Lundström (KD, KK, KN, LD, LK, LN)
Lars Widén (SD, SK, SN + valpar)
Västsvenska Taxklubben9 majLygnevi/Sätila22 aprilDomare: Ewa Nielsen (KD, KK, KN, LD, LK, LN + valpar)
Eva Liljeqvist-Borg (SD, SK, SN)
Alla raser döms denna dag
Gotlands Taxklubb11 majVisby25 aprilDomare: Hans Almgren (Samtl.)
Skåne-Blekinge Taxklubb12 majHässleholm21 aprilDomare: Anna Lena Angeria (KD, KK, KN, LN)
Maria Ullman Hierner (SD, SK, SN, LD, LK))
Södermanlands Taxklubb18 majFlen6 maj kl. 12.00Domare: Eva Jönsson (Samtl.)
Uppsala Kennelklubb (Internationell)18-19 majGimoDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Jämtland/Härjedalens Taxklubb19 majÖstersund29 aprilDomare: Lars Widén (Samtl.)
Sydskånska Kennelklubben (Internationell)24 majRonneby2 maj kl. 12.00Domare: Jan Busta, Tjeckien (KD, KK, KN, LD, LK, LN)
Ozan Belkis, Turkiet (SD, SK, SN)
Alla raser döms denna dag
Nordskånska Kennelklubben (Nordic)25 majRonneby2 maj kl. 12.00Domare: Martin Johansson (Samtl.)
Alla raser döms denna dag
Örebro läns Taxklubb25 majÖrebro / Brukshunds-klubben17 majDomare: Kjell Lindström (Samtl.)
Södra Norrbottens Kennelklubb (Internationell)25-26 majBoden / Björknäsvallen25 apr kl. 12.00Domare: Adam Ostrowski, Polen (Samtl.)
Taxar bedöms på lördagen
Blekinge Kennelklubb (Internationell)26 majRonneby2 maj kl. 12.00Domare: Otto Krcal, Österrike (Samtl.)
Alla raser
Värmlands Taxklubb26 majKarlstad / Lillerud Lantbuksskola, Vålberg6 majDomare: Mia Sandgren (Samtl.)
Smålands Taxklubb1 juniHultsfred5 majDomare: Susanna Johansson (Samtl.)
Gävleborgs Taxklubb2 juniBollnäs (Ny plats)19 majDomare: Mats Jonsson (Samtl.)
Östergötlands Taxklubb2 juniKlubbarp / Mjölby15 majDomare: Jill Rohdin (Samtl.)
Skaraborgs Taxklubb8 juniTidaholm / Ekebergs Gård18 majDomare: Vakant
Övre Norrlands Taxklubb8 juniUmeå / Sörfors18 majDomare: Bo Paulsson (Samtl.)
Västerbottens Kennelklubb (Nordic)8-9 juniVännäsDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Norra Älvsborgs Kennelklubb (Nordic)8-9 juniVänersborg / Arena VänersborgDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Dalarnas Kennelklubb (Nationell)15-16 juniLeksandDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Hälsinglands Kennelklubb (Internationell)15-16 juniAlfta / ForsparkDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Norra Norrbottens Kennelklubb (Internationell)28-30 juniGällivareDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Södra Älvsborgs Kennelklubb (Nationell)29-30 juniBoråsDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Hallands Kennelklubb (Internationell samt Svensk vinnare)4-6 juliTvååkerDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Hallands Kennelklubb (Nationell)5-7 juliTvååkerDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Wästmanlands Kennelklubb (Internationell)13-14 juliVästeråsDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Stockholms Kennelklubb (Internationell)19-20 juliMärstaDomare:
Taxar bedöms på fredagen
Södra Norrbottens Kennelklubb (Internationell)20-21 juliBodenDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Dalarnas Taxklubb21 juliHedemora / LångshyttanDomare: Susanne Segersten (Samtl.)
Övre Norrlands Taxklubb21 juliPiteå10 juliDomare: Anette Edlander (Samtl.)
Västmanlands läns Taxklubb3 augLärkans Sportcenter / Sala18 juli kl. 12.00Domare: Benny Blidh von Schedvin (Samtl.)
Jämtland Härjedalens Kennelklubb (Nordic)3-4 augSvenstavikDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Smålands Taxklubb4 augSkillingaryd30 juniDomare: John Sigve Berg (KD, KK, KN, LD, LK, LN + valpar)
Pia Lundberg (SD, SK, SN)
Alla raser döms denna dag
Jämtland/Härjedalens Taxklubb4 augSvenstavik / Berg15 juliDomare: Anette Edlander (Samtl.)
Norra Norrbottens Kennelklubb (Nationell)10-11 augÖverkalixDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Örebro läns Kennelklubb (Nordic)10-11 augAskersundDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Östsvenska Taxklubben11 augSolna / UlriksdalDomare: Bertil Lundgren (Samtl.)
Östergötlands Kennelklubb (Nordic)17-18 augNorrköpingDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Södermanlands Kennelklubb (Internationell)17-18 augEskilstunaDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Västsvenska Taxklubben18 augVårgårda / Tångahed31 juliDomare: Jill Rhodin (Samtl.)
Östergötlands Taxklubb24 augPetersburg / Söderköping 6 augDomare: Eva Jönsson (Samtl.)
Västra Kennelklubben (Nationell)24-25 augBackamoDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Bohuslän-Dals Taxklubb25 augMellerud / Vita Sandar12 aug
kl. 12.00
Domare: Bo Paulsson (Samtl.)
Gotlands Kennelklubb (Nordic)31 augRomaklosterDomare:
Alla raser
Gotlands Kennelklubb (Internationell)1 septRomaklosterDomare:
Alla raser
Värmlands Taxklubb1 septKristinehamn12 augDomare: Sjoerd Jobse (Samtl.)
Södermanlands Taxklubb7 septMalmköping27 aug kl. 12.00Domare: Jahn Stääv (Samtl.)
Småland-Ölands Kennelklubb (Nationell)7-8 septLöttorpDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Gästriklands Kennelklubb (Nordic)7-8 septSandviken / HögboDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Skaraborgs Taxklubb14 septTidaholm / Ekebergs gård23 augDomare: Vakant
Gävleborgs Taxklubb14 sept
Nytt datum
Gävle / ÅbygårdDomare: Vakant
Sydskånska Kennelklubben (Nationell)14-15 septTomelillaDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Uppsala Kennelklubb (Nationell)14-15 septGimoDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Skåne-Blekinge Taxklubb15 septHässleholm25 augDomare: Jill Rhodin (LD, LK, LN, KN)
Charlotte Jacobsson (SD, SK, SN, KD, KK)
Upplands Taxklubb29 septStorvreta / Tuthammarens Ridcenter9 septDomare: Nina Karlsdotter (SD, SK, SN, LD, LK, LN)
Jeanette Lemmeke (KD, KK, KN) + valpar
Hallands Taxklubb5 oktTvååker / Olsegårdens Ridhus5 septDomare: Karl-Erik Johansson (KD, KK, KN, LD, LK, LN)
Petra Junehall (SD, SK, SN)
Västernorrlands Kennelklubb (Nordic)5-5 oktSundsvall / NordichallenDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Norra Taxklubben6 oktTimrå6 septDomare: Perttu Stålberg (Samtl.)
Örebro läns Taxklubb19 oktFjugesta / Hackvad11 oktDomare: Vakant
Småland-Ölands Kennelklubb (Internationell)1-3 novVäxjöDomare:
Taxar bedöms på fredagen
Gotlands Taxklubb17 novVisby31 ok4Domare: Charlotte Jacobsson (Samtl.)
Svenska Kennelklubben – CS (Nordic, Crufts-kvalificerande samt svensk vinnare)14-15 decStockholm / Stockholms-mässanDomare:
Taxar bedöms på lördagen