Utställningsprogram 2025

I detta program presenteras datum, plats, senaste anmälningstid samt domare. Uppgifter som saknas uppdateras när de blir kända för webbmastern.

För övrig information hänvisas till Tidningen Taxen och/eller arrangerande klubbs egen hemsida

KlubbDatumOrt / platsanmäl senastDomare / upplysningar
Västra Kennelklubben / My Dog 1
(Internationell, Crufts-kvalificerande)
4-6 janGöteborg / Svenska mässanDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Västra Kennelklubben / My Dog 2
(Nationell)
5-7 janGöteborg / Svenska mässanDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Södermanlands Taxklubb1 febEskilstunaDomare:
Värmlands Taxklubb2 febKarlstadDomare:
Dalarnas Taxklubb8 marsLudvika / NyhammarDomare:
Västmanlands läns Taxklubb9 marsSurahammarDomare:
Jämtland/Härjedalens Taxklubb22 marsÅsDomare:
Kronobergs Taxklubb6 aprilMoheda / Moheda bollhallDomare:
Norra Taxklubben6 aprilStöde / Ede SkolaDomare:
Hallands Taxklubb12 aprilTvååker / Olsegårdens RidhusDomare:
Wästmanlands Kennelklubb (Nationell)26-27 aprilVästeråsDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Bohuslän-Dals Taxklubb27 aprilUddevalla / Torkelsröds RidhusDomare:
Skaraborgs Kennelklubb
(Nordic)
3-4 majSkaraDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Östsvenska Taxklubben3 maj
Nytt datum
Solna / UlriksdalDomare:
Gotlands Taxklubb10 majVisbyDomare:
Skåne-Blekinge Taxklubb11 majHässleholmDomare:
Upplands Taxklubb11 majUppsalaDomare:
Södermanlands Taxklubb17 majFlenDomare:
Jämtland/Härjedalens Taxklubb18 majÖstersundDomare:
Örebro läns Taxklubb24 majÖrebro / Örebro Brukshunds-klubbDomare:
Uppsala Kennelklubb
(Internationell)
24-25 majGimoDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Södra Norrbottens Kennelklubb
(Internationell)
24-25 majBodenDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Sydskånska Kennelklubben (Internationell)24-25 majMalmöDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Smålands Taxklubb25 majHultsfredDomare:
Värmlands Taxklubb25 majKarlstadDomare:
Västsvenska Taxklubben29 majSätila / MarkDomare:
Nordskånska Kennelklubben
(Internationell)
31 maj- 1 juniHässleholmDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Gävleborgs Taxklubb1 juniAlfta / OvanåkerDomare:
Östergötlands Taxklubb1 juniMjölby / KlubbarpDomare:
Skaraborgs Taxklubb7 juniTidaholm / Ekebergs GårdDomare:
Norra Älvsborgs Kennelklubb
(Nordic)
7-8 juniVänersborg / Arena VänersborgDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Övre Norrlands Taxklubb14 juniUmeåDomare:
Dalarnas Kennelklubb
(Internationell)
14-15 juniLeksandDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Hälsinglands Kennelklubb
(Nationell)
14-15 juniMohedDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Västerbottens Kennelklubb
(Nordic)
14-15 juniVännäsDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Norra Norrbottens Kennelklubb
(Nordic)
27-29 juniGällivareDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Södra Älvsborgs Kennelklubb
(Nationell)
28-29 juniBoråsDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Hallands Kennelklubb
(Internationell)
11 juliTvååkerDomare:
Alla grupper
Hallands Kennelklubb
(Nationell)
12 juliTvååkerDomare:
Alla grupper
Övre Norrlands Taxklubb12 juliPiteå / Piteå Grans Naturbruks-gymnasiumDomare:
Stockholms Kennelklubb
(Nordic)
18-19 juliMärstaDomare:
Taxar bedöms på fredagen
Södra Norrbottens Kennelklubb
(Nordic)
19-20 juliPiteåDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Wästmanlands Kennelklubb
(Internationell)
19-20 juliVästeråsDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Blekinge Kennelklubb (Internationell)26-27 juliRonnebyDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Värmlands Kennelklubb
(Internationell)
26-27 juliRansäterDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Dalarnas Taxklubb27 juliHedemora / Lövåsen, St. SkedviDomare:
Smålands Taxklubb2 augSkillingarydDomare:
Östsvenska Taxklubben2 augSolna / UlriksdalDomare:
Jämtland Härjedalens Kennelklubb
(Nordic)
2-3 augSvenstavikDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Gävleborgs Taxklubb3 augGävle / HedesundaDomare:
Jämtland/Härjedalens Taxklubb3 augSvenstavik / BergDomare:
Västmanlands läns Taxklubb9 augSalaDomare:
Bohuslän-Dals Taxklubb16 augMellerud / Vita SandarDomare:
Norra Norrbottens Kennelklubb
(Nationell)
16-17 augÖverkalixDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Östergötlands Kennelklubb
(Nordic)
16-17 augNorrköpingDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Södermanlands Kennelklubb
(Nordic)
16-17 augEskilstunaDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Västsvenska Taxklubben17 augVårgårda / TångahedDomare:
Örebro läns Kennelklubb
(Nationell)
23-24 augAskersundDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Västra Kennelklubben
(Nationell)
23-24 augBackamoDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Östergötlands Taxklubb30 augSöderköping / PetersburgDomare:
Gotlands Kennelklubb
(Nationell)
30 augRomaklosterDomare:
Alla grupper
Gotlands Kennelklubb
(Internationell)
31 augRomaklosterDomare:
Alla grupper
Småland-Ölands Kennelklubb
(Nationell)
6-7 septLöttorpDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Gästriklands Kennelklubb
(Nordic)
6-7 septSandviken / HögboDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Värmlands Taxklubb7 septKristinehamnDomare:
Södermanlands Taxklubb13 septMalmköpingDomare:
Sydskånska Kennelklubben
(Nationell)
13-14 septTomelillaDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Uppsala Kennelklubb
(Nationell)
13-14 septGimoDomare:
Taxar bedöms på söndagen
Skåne-Blekinge Taxklubb14 septHässleholmDomare:
Skaraborgs Taxklubb27 septTidaholm / Ekebergs gårdDomare:
Upplands Taxklubb28 septUppsalaDomare:
Hallands Taxklubb4 oktTvååker / Olsegårdens RidhusDomare:
Västernorrlands Kennelklubb (Nordic)11-12 oktSundsvall / NordichallenDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Norra Taxklubben12 oktStöde / Ede SkolaDomare:
Örebro läns Taxklubb18 oktÖrebroDomare:
Småland-Ölands Kennelklubb
(Internationell)
31 okt-1 novVäxjöDomare:
Taxar bedöms på lördagen
Gotlands Taxklubb15 novVisbyDomare:
Svenska Kennelklubben – CS
(Internationell, Crufts-kvalificerande samt svensk vinnare)
13-14 decStockholm / Stockholms-mässanDomare:
Taxar bedöms på söndagen